Ця сторінка створена для відповідей на поширені запитання стосовно енергетичного кооперативу «Сонячне Місто». Якщо ви не знайшли відповіді на ваше запитання у переліку нижче, можна задати його у формі.
Членство
Щоб стати членом кооперативу потрібно здійснити 2 дії:
- Подати заяву на вступ в “Сонячне Місто” на ім’я Голови
- Оплатити бажану кількість паїв
Всі ці дії здійснюються через сторінку “Долучитися!” сайту “Сонячного Міста”. Протягом 30-денного терміну кооператив збирає Загальні збори і голосує за включення тих, хто заповнив відповідні форми і подав паї в кооператив.
На сьогодні немає обмежень на придбання паїв кооперативу. Проте перші 2 тижні збору коштів, інвестувати зможуть лише славутчани. Після закінчення цього періоду, паї, що залишаться зможуть придбати всі охочі.
Пайові внески членів кооперативу, відповідно до мети створення “Сонячного Міста” будуть використовуватись для побудови сонячної електростанції. Відповідно, їх сума повинна відповідати капітальним затратам проекту, визначеним у фінансовій моделі кооперативу. Ці затрати становлять 175 513 євро. Якщо ми розділимо цю ціну на вартість паїв членів кооперативу (один пай коштує 15 000 грн, що становить близько 550 євро), то кількість паїв буде дорівнювати 320.
Однак, ця цифра може змінитись в зв’язку з такими фактрами:
- Ми знайшли можливості для певного скорочення капітальних витрат проекту. Незабаром ми оприлюднимо цю інформацію для членів кооперативу
- Коливання курсу впливають на те, яка ціна у гривні відповідає ціні у євро та долларах “Сонячне Місто” платить за обладнання, яке закуповується за кордоном. Наприклад, укріплення національної валюти призводить до зменшення необхідної кількості паїв, які викуплять пайовики.
Після 2030 року всі пайовики залишатимуться власникам своїх паїв. Дохід після 2030 року зміниться і залежатиме від діючого на той момент законодавства та способу підтримки державою генерації із відновлюваних джерел енергії.
Фінанси та виплати
Вартість одного паю кооперативу «Сонячне Місто» становить 15 000 гривень. Це еквівалент 500 євро + невеликий запас на випадок валютних коливань. Ми мусимо брати курс валют до уваги, адже найбільша частина інвестицій потрібна для придбання обладнання (фотовольтаїічні батареї, інвертори і т.д.) за кордоном.
Будь ласка, зважте на те, що при купівлі паїв, член кооперативу також платить 50 гривень вступного внеску (незалежно від кількості паїв).
Згідно з нашою фінансовою моделлю, кожні 1000 євро, вкладені в кооператив дадуть 138 євро річного прибутку (після оподаткування). Це трохи більше 13% прибутковості, що прив’язана до євро. Таким чином ми виходимо на 7 років окупності із врахуванням дисконтування (ціни грошей).
Спільнокошт, або краудфандінг – це залучення коштів під реалізацію того чи іншого проекту від багатьох невеликих інвесторів. У кооперативній практиці краудфандинг відомий як фінансування «в складчину».
Краудфандинг (кооперативний спільнокошт) було запущено для мешканців Славутича починаючи з 15 серпня 2019 року, а з 29 серпня до них можуть приєднатись усі охочі
Податки, які сплачуються влансиком паю із пайового внеску — це податок на дивіденди, оскільки пайові виплати, згідно із українським законодавством є нетрудовими доходами. Вони оподатковуються за ставкою 5% + 1,5% військового збору. Сумарна ставка, таким чином, становитиме 6,5%.
Нагадаємо, за нашою фінансовою моделлю, цей податок буде, де фактор компенсуватись за рахунок того, що протягом року надходження від продажу електроенрегії зберігатимуться на депозиті або генеруватимуть додатковий прибуток за рахунок ОВДП.
Звісно. На сьогодні вже є технічні рішення банків для забезпечення прозорості витрат та бухгалтерії і ми плануємо найближчим часом впровадати такі рішення щоб члени кооперативу могли бачити всі витрати та доходи.
Необхідний для кооперативу персонал та його затрати визначені в фінансовій моделі кооперативу у розділі, що стосується операційних витрат
Технічні питання
Згідно із ТЕО проекту (можна завантажити звідси) та проведених переговорів із різними учасниками ринку, ми будемо використовувати фотолектричні модулі Cheetah 60M 335 Watt виробництва компанії JINKO Solar, що належить до трійки лідерів по виробництву високоякісних фотовольтаїчних модулів найвищого класу якості — Tier 1. Їх технічні характеристики можна переглянути тут.
Ми плануємо використовувати інвертери Huawei. Детальний список моделей інверторів можна переглянути у нашому ТЕО.
Ми плануємо відслідковувати генерацію за допомогою використання спеціальноих дата-логгерів (data-loggers) — пристроїв, що дають великий зріз даних по роботі станції у реальному часі. Всі ці дані будуть доступні для членів кооперативу — вони зможуть їх відслідковувати з телефону або з комп’ютера.
Згідно із нашим проектом 100% електроенергії продваватиметься за “зеленим тарифом”. Оскільки мережа міста Славутича є частиною ОЕС (Об’єднаної Енергосистеми України), то про споживання її в тій чи іншій будівлі можна говорити лише з технічної точки зору, а не з точки зору стосунків на ринку.
Ваші запитання
Ви можете запитати про те, що вас цікавить, заповнивши форму нижче. Після модерації (перевірки адміністраторами) ми опублікуємо їх на цій сторінці разом із відповідями на них.